تبلیغات
پزشکی - فناوری اطلاعات - خنده و... - مواد مخدر و رژیم پهلوی
 
پزشکی - فناوری اطلاعات - خنده و...
شد شد اگه نشد دوباره نشد ندارین
درباره وبلاگ


این وب برای تمام فرزندان آریایی عاشق ساخته شده پس لطفا نظرتونو در مورد بلاگ بنویسید .

مدیر وبلاگ : هادی میرزائی
نویسندگان
نظرسنجی
به نظر شما این وبلاگ چه چیزی کم دارد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

.

تماس با ما free image hosting
free image hosting
چهارشنبه 1389/11/13 :: نویسنده : هادی میرزائی

برای استفاده از مقاله روی ادامه مطلب کلیک کنید...

نظر یادتون نره ممنون...

با تشکر مدیریت وبلاگ

3ـ5. فلیكس آقایان
 

وی فرزند «الكساندر آقایان» و به گفته‌ی فردوست مرد شماره یك ارامنه بوده است. (68) این شخص از بزرگترین قاچاق‌چیان كشور و از دوستان بسیار نزدیك شاه بود. وی در بیشتر میهمانیهای خصوصی شاه حاضر و رابطه بسیار دوستانه‌ای میان آنها وجود داشته است. فردوست وی را بزرگترین قاچاقچی ایران می‌داند. (69) وی در مورد فلیكس به تفصیل سخن گفته است: فلیكس آقایان در حد عجیبی از مسائل ایران و سیاست بین‌المللی و تشكیلات خفیه‌ی سیا و اف.بی.آی و مافیا اطلاع داشت، زیرا در رده‌های بالای سازمان‌ها بهترین رفقا را به ضرب پول‌های كلان به دست آورده بود و در تشكیلات اجتماعی سری آمریكا در بالاترین رده دست داشت. او كسی نیست كه پولش را دور بریزد و اگر یك میلیون دلار به یك سناتور آمریكایی می‌داد، 10 میلیون دلار از وجود او استفاده می‌برد. فلیكس عضو بلندپایه مافیای آمریكاست. او در قاچاق مواد مخدر روی دست اشرف زده بود، ولی رد به هیچ فردی نمی‌داد. برادر كوچكتر فلیكس جزء هیأت رئیسه توزیع مواد مخدر در آمریكای مركزی و جنوبی است... فلیكس یكی از نزدیك ترین دوستان محمدرضا شاه بود و در اكثر ساعات فراغت او حضور داشت و به اتفاق محمدرضا و چند تن دیگر هر شب تا نیمه شب به ورق بازی می‌پرداختند... (70)

6ـ نخست وزیر و وزرا
 

در این بخش برای جلوگیری از اطناب كلام موارد مطرح شده درباره هر كدام را به اختصار توضیح و خوانندگان را به مطالعه‌ی بیشتر در این مورد به كتاب‌ها و اسنادی كه در این زمینه وجود دارد ارجاع می‌دهیم.

1ـ6. شاپور بختیار
 

در دستگاه حكومت پهلوی كمتر می‌توان شخصی را یافت كه از آلودگی‌های اخلاقی و فساد مصون بوده، پرونده قابل دفاعی بر جای گذاشته باشد. به نص صریح اسناد ساواك و خاطرات منتشر شده از این رجال بسیاری از وزرا و نمایندگان مجلس یا اعتیاد داشته و یا اینكه در قاچاق مواد مخدر دست داشته‌اند. ناگفته پیداست كه در دستگاهی كه شخص اول آن و اعضای خانواده‌اش به همه نوع فساد آلودگی دارند نمی‌توان انتظار ظهور افراد صدیق و یا همكاری انسان‌های سالم با آنها را داشت. اگر بر اساس سلسله مراتب قدرت سیاسی بخواهیم بررسی كنیم به ترتیب زمانی باید از شاهپور بختیار آخرین نخست وزیر دوران پهلوی شروع كنیم. وی كه در آخرین روزهای حیات پهلوی خود را منجی نظام شاهنشاهی معرفی می‌كرد و ادعای اصلاح امور را می‌كرد، به گفته فردوست به انواع اعتیاد از مشروبات الكلی گرفته تا مواد مخدر آلودگی داشته است. وی در این مورد می‌نویسد:

 

... می‌گفتند كه بختیار قمارباز است و در قمار بلوف زدن مهم‌ترین اصل است و ضمناً ثابتی می‌گفت كه تریاكی و عرق‌خور است و در نخست‌وزیری روزی 2 بار ساعت 10 صبح و 5 بعدازظهر بساط تریاك‌كشی برپا می‌شد. روشن است كه پس از مصرف شجاع می‌شد و می‌توانست ضعف خود را بپوشاند. (71)

2ـ6. جهانشاه صالح
 

جهانشاه صالح از دیگر شخصیت‌های سیاسی و علمی دوره پهلوی است كه در مقطعی نیز وزارت بهداری را بر عهده داشت. (72) از بزرگترین اقدامات صالح در دوران وزارتش در این منصب تصویب قانون منع كشت خشخاش بوده است. (73) وی بارها در اظهاراتش به این موضوع اشاره كرده و از دیگران درباره حفظ دست‌آوردهایش یاری خواسته است. (74) در باب انگیزه‌های این اقدام جهانشاه صالح از همان زمان بسیاری شبهه وارد كرده و آن را در راستای اهداف دول خارجی در جهت كمك به كشورهای تركیه و افغانستان تفسیر كرده‌اند. در سندی در این زمینه آمده است: در زمان بهداری جهانشاه صالح، طرح مبارزه با كشت خشخاش در ایران به اجرا درآمد و حال آنكه این طرح آمریكایی به سود تركیه و افغانستان بود كه یكی از منابع سرشار درآمدشان (به خصوص تركیه) از فروش تریاك است، چه برای مصارف دارویی و چه برای مصارف تخدیری، به هر حال این طرح مشكلی را حل نكرد و اعتیاد رواج شدید داشت. (75) همچنین باید گفت كه متأسفانه این فرد كه در گفته‌هایش بارها از رواج اعتیاد در كشور داد سخن داده و اظهار تأسف كرده است، (76)بنا بر عقیده بسیاری از اولین كسانی است كه در رواج هروئین در كشور نقش داشته است. وی به خاطر تشكیك در همین موضوع چندین بار در مظان اتهام قرار گرفته، در سندی در این زمینه آمده است: دكتر جهانشاه صالح وزیر سابق بهداری كه دو سال قبل وزیر بهداری بود و ده كیلو هروئین را به طور قاچاق وارد ایران كرده بود گویا مقامات مربوطه به این موضوع پی برده بودند و در حال حاضر استاد دانشگاه می‌باشد. به طوری كه دكتر رضا نقابت دارای شماره تلفن 43745 اظهار داشته است مدت‌ها قاچاقی هروئین وارد می‌كرده و از موقعیت خویش سوءاستفاده می‌نموده و در ضمن از فروش مواد مخدره پول سرشاری به جیب زده و مبارزه با تریاك نیز فقط برای رد گم كردن و در ضمن رواج بازار هروئین و مرفین و كوكائین خودش بوده است. (77)

 

اشتهار این شایعات به حدی بود كه در زمان ریاست وی بر دانشگاه تهران، اعلامیه‌هایی از سوی مخالفینش پخش گردید كه از فسادی وی حكایت می‌كردند. در اینجا بخشی از این اعلامیه‌ها را می‌آوریم:
اخیراً تعدادی نامه ماشین شده بدون امضاء از ناحیه مخالفین دكتر جهانشاه صالح رئیس دانشگاه تهران وسیله پست برای رؤسای دانشكده‌های وزارت بهداری ارسال گردیده است. در نامه مزبور خطاب به دكتر جهانشاه صالح نوشته شده: شما كه اظهار فضل و ادب می‌نمایید و خود را پاكدامن جلوه می‌دهید اولین بار هروئین را با چمدان به ایران وارد و جوانان را آلوده كرده‌اید... نویسنده در خاتمه نامه دكتر جهانشاه صالح را تهدید نموده كه هرچه زودتر منتظر انتقام وی و امثال دكتر خانعلی‌ها باشد.(78)
بنابر اسناد موجود جهانشاه صالح با اشرف نیز دوستی داشته و ظاهراً به كمك وی بزرگ‌ترین باند قاچاق ایران را اداره می‌كرده است. (79)

3ـ6. عبدالعظیم ولیان
 

یكی دیگر از وزیرانی كه در قاچاق مواد مخدر دیده می‌شود ولیان می‌باشد. وی از دوستان بسیار نزدیك محمدرضا شاه بوده و در بسیاری از سفرهای داخلی و خارجی او را همراهمی می‌كرد. اشتهار ولیان در قاچاق مواد مخدر به حدی بود كه تریاك تولیدیش در كشور به «تریاك ولیان» شهرت داشت. در حاشیه یكی از اسناد آمده است:
تریاك مصرفی تعداد زیادی از رجال را ولیان تأمین می‌نماید كه به تریاك ولیانی معروف است. (80)

 

نكته جالب در مورد ولیان این است كه ظاهراً تریاك‌های وی را دولو با خود به اروپا می‌برده است، به همین جهت شاه از این قضیه به شدت ناراحت و ولیان را مورد غضب قرار داده است: طبق اطلاع آقای امیر مجید فیوضات مدیركل اطلاعات و روابط عمومی وزارت اطلاعات [و جهانگردی] به طور خصوصی اظهار داشت علت اینكه شایع است ولیان مورد غضب شاهنشاه آریامهر قرار گرفته این است كه از چمدان امیرهوشنگ دولو كه در سفر همراه شاهنشاه آریامهر بوده مقدرای تریاك به دست می‌آید و بعد معلوم می‌شود كه این تریاكها را ولیان به نامبرده داده است و شاهنشاه از این موضوع به شدت ناراحت می‌شوند. (81) از دیگر افرادی كه به نص صریح اسناد در قاچاق مواد مخدر دست داشته‌اند احمد شفیق می‌باشد. در سندی راجع به نقش وی و رجال متنفذ دیگر در قاچاق مواد مخدر آمده است:
... چرا از استعمال تریاك و مواد مخدره جلوگیری نمی‌شود و معلوم نیست عاملین فروش با چه مقاماتی مربوط و از طرف چه كسی حمایت می‌شوند و ... شایع است كه عده‌ای از متنفذین و رجال از جمله احمد شفیق مواد مخدره از خارج وارد كشور می‌نماید و فلان سنارتور هم تریاك می‌فروشد. (82)

7ـ رئیس و نمایندگان مجلس شورای ملی
 

از رؤسای مجلس شورای ملی متهم در قاچاق مواد مخدر باید به سردار فاخر حكمت اشاره كرد. وی گویا در زمان ریاست مجلس با توجه به مصونیت سیاسی از موقعیتش در حمل و فروش مواد مخدر استفاده می‌كرده است. در سندی در همین مورد آمده است:

 

... در موقع ریاست مجلس [سردار فاخر حكمت] نیز از اتومبیل مجلس زیاد استفاده كرده، انتظام گفت در موقع رفتن و آمدن از شیراز اتومبیل را تریاك یا چیز دیگری بار می‌كرده چون كه اتومبیل او را كسی بازرسی نمی‌كرده است.
نظریه یكشنبه: در مورد حمل تریاك توسط سردار فاخر در زمانی كه ریاست مجلس را بر عهده داشت در بین مردم شایعاتی وجود دارد. (83) نكته جالب در مورد همه‌ی این اشخاص، اشتهارشان به قاچاق در میان مردم است. حال جای این سؤال باقی می‌ماند كه آیا دربار و شخص شاه به این اندازه بی خبر از اوضاع جاری مملكت بودند؟ یا اینكه چشمان خود را بسته بودند؟ متأسفانه به دلیل فراوانی این افراد و محدودیت‌های این مقاله از معرفی بسیاری از آنها صرف‌نظر كرده و در اینجا به تعدادی از نمایندگان مجلس كه شهرت بیشتری دارند بسنده می‌كنیم. «سید جعفر بهبهانی» یكی از نمایندگان فاسد دوره پهلوی است كه در اینجا به مصداق مشت نمونه خروار سندی در مورد فعالیت هایش را در اینجا می‌آوریم. در این سند علاوه بر بهبهانی چند تن دیگر از این نمایندگان فاسد معرفی شده‌اند:
عزیز اعظم زنگنه نماینده مجلس شورای ملی اظهار داشته چون در جریان كشف باند قاچاقچیان مشهد و بازداشت دو نفر سرهنگ ژاندارمری معلوم شده كه سید جعفر بهبهانی نیز در این كار دخالت داشته است و حتی یكی از افسران مزبور بنا به توصیه كتبی و اقدامات سید جعفر بهبهانی به آن نواحی اعزام گردیده، لذا دولت برای جمع مداركی دال بر مداخله مشارالیه در این امر مشغول اقدام می‌باشد تا تقاضای سلب مصونیت سید جعفر بهبهانی را از مجلس شورای ملی می‌نماید. وی اضافه نموده كه عماد تربتی و كدیور نمایندگان مجلس نیز با این باند همكاری داشته‌اند... . (84)

8ـ نظامیان و دیگران
 

با مطالعه‌ی اسناد و مدارك مرتبط با فساد مأمورین نظامی و انتظامی رژیم پهلوی اولین چیزی كه به ذهن خواننده می‌رسد این مثل است كه «هر چه بگندد نمكش زنند وای به روزی كه بگندد نمك». مأمورینی كه وظیفه آنها مبارزه با مفاسدی مانند قاچاق مواد مخدر بوده است متأسفانه از عاملین اصلی ورود و توزیع آن در سطح كشور بوده‌اند. صرف نظر از تبلیغات بی اساس رژیم در مورد مبارزه با قاچاق مواد مخدر بیشتر سران نظامی و حتی مأمورین خرده‌پا نیز به آن آلوده بوده‌اند. وقتی كه مأمورین می‌دیدند بسیار از شاهپورها، وزرا و نمایندگان مجلس بدون هرگونه ترسی از مؤاخذه رسمی و یا مهم تر از آن بدون كمترین نیاز مادی، به این كار اشتغال دارند و باندهای بزرگی را رهبری و هدایت می‌كنند، هیچ دلیلی برای مبارزه با این صاحبان قدرت در خود نمی‌دیدند و به تدریج خود نیز وارد معاملات پر سود آن می‌شدند.

غلامرضا اویسی:
 

یكی از مهم‌ترین سران نظامی مشهور به قاچاق «غلامعلی اویسی» بود كه از طریق قاچاق مواد مخدر ثروت هنگفتی فراهم كرده بود. فردوست راجع به این مأمور عالی‌رتبه می‌نویسد:

 

... اویسی از هیچ كاری برای بستن بار خود كوتاهی نكرد. زمانی كه فرمانده ژاندارمری بود، سهم خود را از تریاك‌های وارده از افغانستان و تركیه بر می‌داشت و زنش در كرمان تشكیلات سازماندهی فرم تریاك در خانه داشت. او تریاك‌های مكشوفه را نیز بلند می‌كرد و می‌فروخت. گاه روزنامه‌ها می‌نوشتند كه مثلاً در زیرسازی یك تن تریاك كشف شده است. قاعدتاً باید این تریاك‌های مكشوفه به سازمان خاص در دادگستری تحویل می‌شد، ولی اویسی آن را عوض می‌كرد و به جایش ماده‌ای كه مخلوطی از چند گیاه است تحویل می‌داد كه رنگ و بوی تریاك داشت. باید بگویم كه تریاك‌های موجود در دادگستری تریاك نبود و ... آن را همین مخلوط بود كه یك كیلوی آن یك ریال ارزش نداشت. اویسی از این طریق طی چند سالی كه در ژاندارمری بود حداقل 5 میلیارد تومان دزدید و همه را دلار كرد و به خارج برد. (85)

تیمور بختیار:
 

از دیگر سران نظامی كه به قاچاق مواد مخدر مبادرت می‌ورزید سرلشكر تیمور بختیار بود. وی در سال 1293 ش در اصفهان به دنیا آمد. بعد از كودتای 28 مرداد 1332 فرماندار نظامی تهران و حومه گردید. با تأسیس ساواك بختیار به ریاست آن منصوب و به پدر ساواك معروف شد. وجود اختلاف بین شاه و تیمور بختیار سبب شد تا وی به اروپا تبعید گردد. در 1341 به دستور شاه بختیار از ارتش بازنشسته شد. وی در 1348 به عراق رفته، اموالش در ایران مصادره و توسط دادگاه ارتش به اعدام محكوم گردید. وی نیز مانند اویسی از طریق قاچاق مواد مخدر ثروت كلانی اندوخته بود و با دربار نیز ارتباط بسیار نزدیك داشت. در سندی راجع به وی آمده است: مهدی‌نیا بازپرس سابق گمرك از قول یكی از قاچاق‌چیان معروف تهران اظهار داشته در هر ماه مقدار زیادی تریاك مرغوب تركیه و كردستان ایران برای تیمسار بختیار می‌رسد و ایشان نیز مقداری از آن را به دربار شاهنشاهی و بعضی از رجال تسلیم می‌نمایند. (86)

 

پرویز خسروانی:
 

از دیگر سران نظامی كه به مواد مخدر آلوده و بخش عمده‌ای از تریاك تهران را تأمین می‌كرد، سرلشكر خسروانی بود. وی نیز مانند سایر سران ارشد نظامی از این طریق سود سرشاری كسب و با قاچاق‌چیان معروف مراوده ی نزدیكی داشت.در سندی نقش وی را در همكاری با قاچاق‌چیان چنین ثبت كرده است:

...احمد راه‌آهنی یك قاچاقچی بزرگ است و الآن بیش از 50 میلیون ثروت دارد.شب عید از یكی از دست پروردگان او قریب یك تن تریاك گرفتند. روزنامه‌ها هم نوشتند كه او سردسته قاچاقچی‌ها است اما او 80 هزار تومان نقد جریمه داد و حالا هم آزاد است و یكی از نزدیكان او هم نقل می‌كرد كه او هر ماه دو سرویس تریاك از تركیه می‌آورد و در هر سرویس یك تن می‌آورد و قراری با سرلشكر خسروانی گذارده كه برای هر من چهارصد هزار تومان بدهد و الان مصرف تریاك تهران بدین ترتیب تأمین می‌شود. (87)

عبدالحسین راجی:
 

از دیگر رجالی كه در قاچاق مواد مخدر دست داشت دكتر راجی است. وی در جریان كشف محموله‌های مواد مخدر از دو طریق سود سرشاری به جیب می‌زد، از یك سو از دستگیرشدگان در قبال آزادی پول و رشوه دریافت می‌داشت و از سوی دیگر به جای از بین بردن هروئین‌ها و كوكائین‌های مكشوفه مواد دیگری را از بین می‌برد و آتش می‌زد، همان كاری كه اویسی نیز انجام می‌داد. (88) نكته جالب در این زمینه دزدیدن و دست كاری كردن و جابه‌جایی مواد مخدری است كه كشف می‌گردیده است. این عمل صرفاً از سوی رجال و نظامیان عالی‌رتبه صورت نمی‌گرفته است؛ چرا كه شواهد و قراین فراوانی در دست است كه اعضای خانواده سلطنتی نیز همین كار را انجام می‌داده‌اند، جالب‌تر آنكه در بسیاری از موارد به نقل از ژورنال‌های بین‌المللی، كاخ سعدآباد محل اختفاء و نگهداری این گونه مواد مخدر بوده است. حال مجدداً همان سؤال قبلی را مطرح می‌كنیم:آیا شاه تا این اندازه در بی خبری بود كه حتی از اندرونی خودش نیز اطلاع نداشت؟ یا اینكه خود را بی اطلاع نشان می‌داده است؟ در پاسخ به این سؤالات تردیدآمیز باید این موضوع را بیان داشت كه شاه به احتمال زیاد از همه این كج‌رویها و فسادها اطلاع داشته است، چرا كه سیستم‌های اطلاعاتی از یك طرف و خانواده سلطنتی كه در رأس آن فرح پهلوی بود از سوی دیگر او را از جریان امور كشور و پیرامونش مطلع می‌كردند. در كنار این دو عنصر، اعضای دربار نیز از قبیل علم بر آن بودند تا اولاً شاه را از جزئیات امور مربوط به نزدیكانش مطلع و از سوی دیگر از آلوده شدن شاه به این مسائل جلوگیری كنند. با این توضیح باید عدم واكنش شاه در برابر فساد موجود در تمام اركان حكومتش را به چیز دیگری غیر از بی اطلاعی و یا ضعف شخصیتی‌اش نسبت داد. پاسخ به این سئوال را باید در فساد شخص اول مملكت و قدرت دوستی شاه جستجو كرد. او برای مشغول‌سازی سران كشور از مزاحمت سیاسی و هر گونه توطئه و كودتا علیه قدرت خود نه تنها دست آنها را در هر فسادی باز می‌گذاشت بلكه با سكوت و تجاهل و تغافل خویش آنان را به این مسابقه تشویق می‌نمود. او همچنین به خوبی می‌دانست كه این فساد از بالا به تمام اقشارو به ویژه جوانان سرایت خواهد كرد و مملكتی كه سراپا گرفتار فساد باشد، خطری برای خاندان او و منافع غرب در كشور ایجاد نخواهد كرد. شاه به یاد داشت كه پدرش چگونه در میان هلهله مردم از كشور بیرون انداخته شد و در ماجرای مصدق و فرارش به خارج از كشور، چگونه حكومتش در معرض تهدید قرار گرفت. این ذهنیت‌ها و نیز نداشتن پایگاه مردمی و ترس از كودتای نزدیكانش، سبب شده بود تا وی صرفاً به مسائلی توجه و آنها را مهم قلمداد كند كه اركان قدرتش را تهدید می‌كردند. بی‌تردید شاه فساد اطرافیانش را تهدیدی برای سلطنت خود به حساب نمی‌آورد و حتی با این كار توجه آنها را به اموری غیر از مسائل سیاسی معطوف می‌كرده است. ترس از تهدید تاج و تخت در شاه چنان ریشه دوانیده بود كه اگر كشاورزی در سیستان درباره امام خمینی صحبت می‌كرد وی دچار وحشت می‌گردید. این ترس شاه از تهدید قدرت سیاسی‌اش را باید از علل اصلی بی‌توجهی او نسبت به اعمال خلاف قانون نزدیكان دانست. به عبارت دیگر شاه با آزاد گذاشتن دست نزدیكانش در انجام كارهای غیرقانونی می‌كوشید توجه آنها را از مسائل سیاسی منحرف و زمینه را برای دیكتاتوری خودش هموار و استمرار آن را تأمین كند. همین ترس سیاسی شاه بود كه به مأمورین ساواك نیز منتقل شده بود. در سندی بسیار عبرت‌انگیز كه در مورد یكی از فاسدترین افراد شهربانی است این ترس به خوبی دیده می‌شود در این سند پس از اینكه شمار زیادی از اعمال خلاف قانون «حسین گرشاسبی معروف به حسین عنقاء» از قبیل رشوه، اخاذی، قاچاق مواد مخدر، قمار، فساد اخلاقی، و ... در چند صفحه بیان می‌شود در پایان سند این جمله آورده شده است‌:
حسین گرشاسبی در هر صورت با ذكر كلیه معایب از مخالفین توده‌ایها و طرفدار اعلیحضرت همایون شاهنشاه بوده و كراراً این دو صفت در عمل او دیده شده است. (89 )
با چنین ذهنیتی از سوی رژیم، انتظار مبارزه با فساد به طوراعم و مبارزه با مواد مخدر به طور اخص چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. در پایان این مقاله بخشی از گفته‌های شهلا بختیاری در مورد نقش رژیم پهلوی در قاچاق مواد مخدر را می‌آوریم. این اظهارات به خوبی عمق فساد رژیم را نشان می‌دهد:
... مجله ساگا، از مجلات مشهور آمریكا در شماره‌ی مورخ 7 دسامبر 1973 مقاله‌ای تحت عنوان «ثروتمندترین و مشهورترین مردی كه قاچاق مواد مخدر می‌كند» چاپ كرد. خلاصه مقاله چنین است:14
تن تریاك قاچاق در مرز افغانستان گرفته شده ، به كاخ سعدآباد، محل اقامت والاحضرت شاهدخت اشرف پهلوی برده می‌شود و بعد توسط معظم‌له به فروش می‌رسد.هر دیپلمات ایرانی به نرخ ارزانی خریداری می‌شود كه مواد مخدر را حمل كند. مواد مخدره توسط دیپلمات های ایرانی و فامیل‌های سلطنت به دنیا حمل می‌شود، در حالی كه اگر یك ایرانی 2 كیلو تریاك داشته باشد، تیرباران می‌گردد...كلیه مواد مخدره بعد از این كه به دست مأمورین افتاد، باید بعد از سی روز به كاخ سعدآباد ـ محل اقامت والاحضرت اشرف ـ فرستاده شود. ساواك و مقام‌ها، سفارش‌ و تلاش زیادی برای جلوگیری از انتشار و توزیع این شماره روزنامه انجام دادند و لیكن موفق نشدند.(90)

نوع مطلب :
برچسب ها : مخدر و پهلوی، رابطه پهلوی با مواد مخدر، مواد مخدر و رژیم پهلوی، رابطه پهلوی ها با مواد مخدر،
لینک های مرتبط :

دوشنبه 1396/05/30 08:16 ق.ظ
We stumbled over here from a different website and thought I might as well check things out.

I like what I see so now i'm following you.
Look forward to exploring your web page again.
جمعه 1396/05/13 12:28 ب.ظ
Remarkable! Its actually remarkable piece of writing, I have got
much clear idea regarding from this paragraph.
یکشنبه 1396/01/20 04:01 ق.ظ
I just like the valuable info you provide on your articles.
I'll bookmark your blog and test again right here regularly.
I am fairly sure I'll learn many new stuff right here!
Best of luck for the following!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر